Kiedy nie musisz płacić podatków od darowizn?

Każdy wie, że nabycie darowizny czy spadku w gronie najbliższej rodziny jest co do zasady zwolnione z opodatkowania,  ale diabeł tkwi w szczegółach.

 

Po pierwsze zastanowić się należy kto tak jest tą najbliższą rodziną o której mówią przepisy rodzice, dzieci, rodzeństwo to na pewno ale czy do najbliższej rodziny należy ojczym, macocha czy pasierb? Ta odpowiedź nie jest już taka oczywista. Ustawodawca uznał, że tak są oni najbliższą rodziną. Jeśli pomyśleć o tym chwilę to jest to nawet sensowne, tylko gdzie leży granica najbliższej rodziny czy zmieści się tu teść z teściową i zięć z synową. Kto odpowiedział na to pytanie „nie” miał racje. Tyle tylko, że czym tak naprawdę różni się relacja ojczyma i macochy z pasierbami od relacji  a teścia i teściowej z zięciem czy synową. W żadnym z tych przypadków nie ma więzów krwi a w każdym z nich może być miłość szacunek i wzajemna troska.

 

I w ten oto sposób wpadamy w pułapkę numer jeden, to znaczy wpadają w nią Ci teściowie którzy w równy sposób traktują swego potomka oraz jego towarzysza towarzyszkę życia (niewłaściwe skreślić). I tak po jakimś, raczej dłuższym niż krótszym czasie, urząd skarbowy się budzi i okazuje się że jest mały detal w postaci podatku do zapłacenia w wysokości przynajmniej 3%, oraz na ogół zaległych odsetek. Uwierzcie mi to nie jest przyjemne doświadczenie, zwłaszcza gdy darowizna lub spadek były o wysokiej wartości.

 

Po drugie bez dopełniania dodatkowych formaliści o najbliższej rodziny tj. małżonek, zstępny czyli potomek, wstępny czyli przodek, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha oraz teściowie otrzymać mogą w spadku lub w darowiźnie jedynie 9.637 zł w ciągu 5 lat nie zależnie od tego czy miało to miejsce jednorazowo np. w przypadku spadku czy też w częściach w przypadku darowizn. Radosne, spontaniczne przekroczenie tej kwoty bez oglądania się na nudne formalności jest równoznaczne z podatkiem do zapłacenia oraz prawdopodobnie odsetkami.

 

Po trzecie więc aby dostać spadek lub darowiznę w wyższej wysokości od najbliższej rodziny i nie zapłacić podatku zabrać się za formalności, o ale to również nie jest tak proste jakby się wydawało dlatego rozdzielmy teraz na chwilę kwestie spadku i darowizny gdyż w każdym z tych przypadków na podatnika czekają inne pułapki, które pokrótce postaram się omówić.

W przypadku darowizny  największe problemy dotyczą gotówki. Jeżeli czyjaś babcia chce wam oddać w gotówce oszczędności życia w kwocie przekraczającej 9.637zł w przeciągu 5 lat kalendarzowych to nie polecam jeżeli nie chcecie płacić nie potrzebnego podatku, plus ewentualnych odsetek.

Żeby uniknąć problemu należy przekonać rzeczoną babcie aby przekazała wam oszczędności życia przekazem pocztowym (uwaga przekaz pocztowy idzie długo lub też przekazała je bezpośrednio na Wasz rachunek płatniczy nabywcy, lub rachunek inny niż płatniczy (cokolwiek by to miało znaczyć), w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej. Tylko jak przekonać babcie aby oszczędności życia wykopała z ogrodu, wypruła z siennika, wyciągnęła z weków z lat siedemdziesiątych lub gdziekolwiek indziej je za dekowała (nie właściwe skreślić) następnie przespacerowała się z nimi do najbliższej placówki bankowej i ujawniła je światu…. Myślę sobie, że co niektórych dziadków łatwiej byłoby wprowadzić na Everest, no ale to nie jest w żadnej mierze problem ustawodawcy. Jeżeli jednak uda Ci się uzyskać wpłatę która pozwoli organom podatkowym na kontrolę prawdziwości darowizny masz już z górki.


W tym miejscu przystąpić trzeba do etapu numer cztery a mianowicie złożenia druku SDZ-2. W tym celu należy jedynie ustalić który naczelnik urzędu skarbowego będzie właściwy, prawidłowo wypełnić druk SDZ2 a następnie złożyć go z dochowaniem terminu.


 Dopiero jeżeli uda Ci się spełnić te wszystkie przesłanki prawidłowo będę mogła powiedzieć Ci, że to prawda, że podatku od darowizn od najbliższej rodziny się nie płaci. 


r. pr Kulig – Wyporska

Czytaj poprzedni

Jak złożyć wniosek o pożyczkę przez portal praca.gov.pl

Czytaj następny

Czym jest podatkowa interpretacja indywidualna