Platforma ePUAP w dobie koronawirusa

Koronawirus zmienił nasze codzienne funkcjonowanie. Wprowadzanie kolejnych ograniczeń związanych z poruszaniem się, robieniem zakupów, wychodzeniem na spacery, do pracy itp. powoduje, że coraz mniej spraw jesteśmy w stanie załatwić poza domem. Co robić, gdy musimy załatwić sprawy w urzędzie, a dostęp do niego jest utrudniony? Co robić, gdy sami nie chcemy narażać siebie ani innych w kontakcie z urzędnikami?

W tej szczególnej sytuacji polecamy skorzystanie z platformy ePUAP. Większość spraw urzędowych załatwimy bez konieczności wychodzenia z domu.

ePUAP, czyli Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej, jest teleinformatyczną platformą służącą do komunikowania się obywatela z urzędami. Zaletą korzystania z ePUAP jest możliwość skomunikowania się z dowolnym urzędem w dowolnej godzinie bez wychodzenia z domu, co w szczególnej sytuacji spowodowanej Covid-19 jest wyjątkowo istotne. Wystarczy tylko mieć dostęp do komputera bądź innego urządzenia z podłączonym internetem i można załatwić swoją sprawę.

Jak założyć konto na ePUAP?

Aby móc korzystać z platformy ePUAP, musisz w pierwszej kolejności założyć Profil Zaufany. Możesz to zrobić na dwa sposoby:

Przez internet za pośrednictwem:

  • internetowego konta bankowego;
  • kwalifikowanego podpisu elektronicznego;
  • nowego dowodu osobistego posiadającego czytnik i możliwość podłączenia go do komputera.

W punkcie potwierdzającym za pośrednictwem:

  • oddziałów ZUS, urzędów skarbowych, urzędów wojewódzkich itp.

Do ePUAP można także zarejestrować się z poziomu strony epuap.gov.pl [LINK]. Podając w formularzu rejestrowym swój nr PESEL, automatycznie złożysz wniosek o Profil Zaufany, który będziesz musiał potwierdzić.

Profil Zaufany umożliwia skorzystanie przez internet zarówno z ePUAP, jak i z zusowskiego PUE ZUS oraz z CEIDG.

Wszelkie instrukcje dotyczące zakładania Profilu Zaufanego znaleźć można na stronach gov.pl [LINK]

Jak można załatwić sprawę urzędową w ePUAP?

Po zalogowaniu się na platformie ePUAP możesz wyszukać interesujący Cię urząd, a następnie złożyć stosowne pismo.

Strona umożliwia przegląd najczęściej załatwianych spraw, podzielonych na odpowiednie kategorie typu Wybory, Dziecko, Sprawy Ogólne, Odpis Aktu Stanu Cywilnego itp.

Jeśli nie możesz wyszukać interesującego Cię urzędu, wejdź w Sprawy Ogólne, następnie wybierz Pisma do urzędu i z rozwijanej listy wybierz np. Ogólne pismo do podmiotu publicznego – następnie kliknij w Załatw sprawę, co przekieruję Cię na stronę z odpowiednim formularzem do wypełnienia. Tam znajdziesz opis pisma (np. Wniosek, Skarga, Podanie, Zażalenie etc.), które musisz zaznaczyć, a następnie wpisz treść pisma w odpowiednie okienko. Do swojego pisma możesz dodać załączniki – skany lub zdjęcia.

Wszelkie informacje dotyczące platformy ePUAP dostępne są na stronie gov.pl [LINK]

M.L.

Czytaj poprzedni

Tarcza Antykryzysowa – wniosek RDZ o zwolnienie z ZUS

Czytaj następny

Tarcza Antykryzysowa – wsparcie dla firm