Kto nie płaci podatku od spadku?

Dziedziczenie spadku zwykle odbywa się w mniej lub bardziej przykrych okolicznościach. Przytłoczeni śmiercią bliskiej osoby, nie zawsze mamy głowę do zajmowania się formalnościami. Jednak warto zawczasu wiedzieć, o czym należy pamiętać, gdy osoba zmarła pozostawi po sobie spadek.

Spadek co do zasady podlega ustawie o podatku od spadków i darowizn. Jednak osoby najbliższe  dla spadkodawcy mogą skorzystać ze zwolnienia od podatku, jeśli w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego zgłoszą do Urzędu Skarbowego nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych poprzez złożenie formularza SD-Z2.

Dniem powstania obowiązku podatkowego jest prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku, bądź też akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony i zarejestrowany przez notariusza.

Zgłoszenie nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych dotyczy sytuacji, w której wartość spadku przekracza wysokość  9 637zł., a więc wysokość kwoty wolnej od podatku. Odziedziczenie kwoty niższej niż kwoty wolnej nie wymaga składania formularza SD-Z2. 

Samo wypełnienie formularza SD-Z2 wydaje się stosunkowo proste, ale czasami lepiej jest skorzystać z usług profesjonalnego radcy prawnego specjalizującego się w podatkach, bowiem mamy tu do czynienia ze zgłoszeniem w stosunku do organu podatkowego, a więc wszelkie pomyłki na składanym formularzu mogą oznaczać kłopoty.

Marta Lach

Photo by Sabine Peters on Unsplush

Czytaj poprzedni

Korzystniejsze wyroki sądowe dla przedsiębiorców

Czytaj następny

Rozprawa sądowa – samodzielnie czy z pełnomocnikiem