Kto jest kim na sali sądowej?

Pierwszy raz w życiu wchodzisz na salę sądową i robi ci się czarno przed oczami. Niby spodziewałeś się, że zobaczysz ludzi w togach, jednak jest to mimo wszystko coś nowego, wszak nie spotykasz ludzi w togach na ulicy. Niby wszystkie są takie same, ale jednak nie do końca, gdyż różni je pewien detal, tj. żabot, to po nim poznasz kto zacz na sali rozpraw.

 

Sędzia

 

Zacznijmy od najważniejszej togi. Wchodzisz na salę i patrzysz, a naprzeciw ciebie siedzi osoba albo osoby z fioletowym żabotem – to nikt inny a skład orzekający, na który składają się sędzia zawodowy (lub kilku sędziów zawodowych ) i ławnicy (stanowiący tak zwany ludowy element sprawiedliwości ). Jeśli masz do czynienia z jednym sędzią, wiesz już kto tu jest najważniejszy. Jeżeli jednak na sali widzisz więcej ludzi z fioletowym żabotem, pamiętaj, że najważniejszy z nich to ten, który nosi łańcuch z orłem na piersi.

 

Tak czy inaczej to od decyzji składu orzekającego zależy sukces twojej sprawy, dlatego bądź dla ludzi z fioletowym żabotem szczególnie uprzejmy. Pamiętaj o dzień dobry i do widzenia, wstawaj za każdym razem, kiedy Sąd się do ciebie zwraca i kiedy to ty chcesz powiedzieć coś do Sądu. Ponadto nie zapominaj, że do wszystkich członków składu orzekającego zwracamy się zawsze per Wysoki Sądzie, żadne tam Proszę Pani. O tym, jak zachowywać się na rozprawie, więcej przeczytać możesz tu.

 

Protokolant

 

Obok składu orzekającego siedzi bokiem całkiem niepozorny człowiek. Siedzi i pisze jak to protokolant. Czasem ma na sobie czarną togę bez żabotu, w większości sądów jednak ta osoba wygląda normalnie. Protokolant nie ma żadnej władzy na sali rozpraw, w szczególności nie ma merytorycznego wpływu na rozprawę, ale bez niego nie odbędzie się żadna rozprawa.

 

Prokurator

 

Na sali rozpraw najbardziej rzuca się w oczy człowiek z czerwonym żabotem. To prokurator, człowiek na widok którego nawet najbardziej niewinna osoba robi rachunek sumienia. Powszechnie kojarzymy prokuratora z kimś, kto najpierw wykrywa i ściga przestępstwa, a następnie wnosi i popiera akt oskarżenia. To prawda, jednak nie cała prawda. Rolą prokuratora jest bowiem stanie na straży praworządności. Oznacza to, że prokurator nie jest maszynką do oskarżania i nawet w sprawie karnej w pewnych sytuacjach może wnioskować o uniewinnienie, gdy ze zgromadzonego materiału dowodowego będzie wynikać zasadność złożenia takiego wniosku.

 

Czy jednak prokurator może występować wyłącznie w sprawach karnych? Jak mawia klasyk, nic bardziej mylnego. Prokurator występuje bowiem również w innych postępowaniach zarówno cywilnych, jak i administracyjnych, gdy wymaga tego ochrona praworządności, praw obywatelskich lub ochrona interesu społecznego.

 

Adwokat

 

Na sali rozpraw poznasz go po zielonym żabocie. Czy jednak adwokat zawsze broni? Wszak zielony to kolor nadziei.

 

Radca prawny

 

Nosi żabot niebieski i chociaż zwyczajowo przyjmuje się, że najlepszy jest w sprawach gospodarczych, może prowadzić każdy rodzaj spraw jako pełnomocnik fachowy. W postępowaniu karnym spotkać można go zarówno gdy broni oskarżonego, jak i gdy reprezentuje oskarżyciela posiłkowego.

 

Radca prokuratorii generalnej skarbu państwa

 

Żabot ma szary i nijaki, jednak jest to prawnik, który pełni ważną rolę, gdyż działa w interesie Państwa przed sądami powszechnymi ( w tym Sądem Najwyższym) i polubownymi. Najczęściej spotkacie go w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu jest znaczna.

Czytaj poprzedni

Czym się różni adwokat od radcy prawnego?

Czytaj następny

Ordynacja podatkowa – instrukcja obsługi podatków