Czym się różni adwokat od radcy prawnego?

Mało kto wie czym tak naprawdę różni się radca prawny od adwokata czy prawnika. Jeśli dodamy do tego jeszcze pytanie kim tak naprawdę jest mecenas większość polaków będzie miała zamęt w głowie. Z jednej strony niby wszyscy zdajemy sobie sprawę, że każde z tych pojęć nie znaczy zawsze to samo”, z drugiej zaś ciężko jest nam ustalić czym się one tak naprawdę od siebie różnią i kiedy należy używać którego z nich. Na początek trochę matematyki. Pamiętacie czasy szkoły podstawowej gdy uczyliśmy się o zbiorach? To jest właśnie ten moment w którym nauka przyda się nam w prawdziwym życiu

Prawnik

Zacznijmy więc od tego, że mamy jeden spory zbiór jednostek nazywających się prawnikami. Kim jest prawnik, niby punkt widzenia zależy od punktu siedzenia ale dla uproszczenia przyjmijmy, iż prawnikiem jest każda osoba, która ukończyła studia magisterskie na kierunku prawo. W tym zbiorze znajduje się wiele podzbiorów mniejszych i większych. Jeden z większych zbiorów obejmuje wszystkich profesjonalnych pełnomocników procesowych zwanych inaczej grzecznościowo Mecenasami. On zaś z kolei dzieli się na dwa dodatkowe podzbiory. Jeden z nich jest zielony i znajdują adwokaci, drugi zaś jest niebieski i w nim znajdują się radcy prawni. Logika wskazuje, że jeżeli te dwa zawody prawnicze znajdują się w jednym podzbiorze Mecenasów muszą one istnieć pewne znaczące podobieństwa.

Mecenas droga do zawodu

Zarówno radcy prawni jak i adwokaci są prawnikami, którzy po ukończeniu studiów prawniczych zdali egzamin wstępny na aplikacje a następnie przez trzy albo trzy i pół roku (w zależności od czasu w którym odbywali swe szkolenie zawodowe) kształcili się dalej aż osiągnęli wiedzę wystarczającą do zdania wycieńczającego (bo trwającego aż cztery dni) i trudnego ( bo obejmującego teoretycznie wszystkie dziedziny prawa) egzaminu końcowego. Więc droga do zawodu adwokata i radcy prawnego jest praktycznie taka sama dla każdego mecenasa.

Adwokat i Radca prawny uprawnienia zawodowe

Aktualnie zarówno radcy prawni jak i adwokaci mają tożsame uprawnienia zawodowe. 

Różnice pomiędzy zawodem radcy prawnego i adwokata

Logika wskazuje, że jeżeli pomimo tak znacznych podobieństw pomiędzy wyżej wymienionymi zawodami nie zamieniły się one w jeden zunifikowany zawód profesjonalnego pełnomocnika muszą jednak istnieć między jakieś istotne różnice. Czy to prawda? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prawnicza i brzmi – to zależy, od tego jak zdefiniujemy to pojęcie. 

Jeżeli uznamy, że dla zachowania obu zawodów wystarczy aby istniały między nimi różnice powinny rozlec się fanfary na znak tryumfu zdrowego rozsądku. Wszak każde dziecko wie, że adwokata od radcy prawnego różni kolor żabotu. Pierwszy przedstawiciel palestry surową czerń togi przyozdabia zielenią nadziei drugi zaś błękitem wolności. Niestety różnica ta jest dostrzegalna tylko i wyłącznie na sali rozpraw, a więc przez większą część czasu może pozostać niezauważona. Należy zatem zadać sobie pytanie, czy czy jest to jedyna różnica? Nie zawody te różni jeszcze kilka detali takich jak np. możliwość dopuszczalne formy zatrudnienia (radca prawny może pracować zarówno na etacie jak i we własnej kancelarii oraz w spółce prawa handlowego, adwokat zaś nie może pracować na etacie może wykonywać zawód w ramach zespołu adwokackiego), wysokość składek do samorządu (adwokaci płacą wyższe składki), czy wysokość sumy na którą ubezpieczeni są obligatoryjnie przedstawiciele każdego z tych zawodów (zgodnie z moją wiedzą radcy prawni są wyżej ubezpieczeni).

Czy waszym zdaniem te różnice są na tyle istotne aby nadal utrzymywać dwa niezależne od zawody i dwa samorządy? 

radca prawny Wiesława Kulig – Wyporska

Czytaj poprzedni

Pierwszy raz w kancelarii

Czytaj następny

Kto jest kim na sali sądowej?